Leasing operacyjny – na co tylko chcesz
Możesz sfinansować leasingiem zakup samochodu, sprzętu IT, wyposażenia, maszyn i urządzeń i wiele innych przedmiotów.
1
Na czym polega leasing operacyjny?
Leasingobiorca, nazywany również korzystającym, zobowiązuje się do opłacenia leasingodawcy rat w formie wynagrodzenia pieniężnego. Powinny być one równe co najmniej cenie lub zapłacie z tytułu nabycia rzeczy przez podmiot. Leasingodawca może narzucać korzystającemu pewne wymagania np. w przypadku finansowania pojazdu będzie oczekiwać szerokiej ochrony - potrzebne jest ubezpieczenie OC, również AC i nie tylko.
Leasing operacyjny polega na udostępnieniu przedsiębiorcy przedmiotu, takiego jak samochód osobowy, ciężarowy, maszyny i urządzenia, ale bez przeniesienia prawa własności do danej rzeczy.
W dniu zawarcia umowy klient płaci czynsz inicjalny (opłatę wstępną), a później opłaca raty wraz z podatkiem VAT dodawanym do każdej z nich. W okresie trwania umowy nie następuje pełna spłata wartości początkowej towaru, dlatego po jej zakończeniu dana rzecz powinna być zwrócona właścicielowi, czyli leasingodawcy. Przedsiębiorca może jednak go wykupić na własność za określony procent.
Przedmiot leasingu pozostaje formalnie własnością firmy finansującej, dlatego to ona ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od niego. Atutem takiej umowy jest to, że od uzyskanego przychodu przedsiębiorca odliczy wszystkie koszty związane z nią – nie tylko część odsetkową raty leasingowej, ale ją całą, wraz z wydatkami na utrzymanie przedmiotu.
Najczęściej leasing tego typu jest wykorzystywany do nabycia rzeczy o dużej wartości początkowej, które mogą być używane przez kolejnych użytkowników w późniejszym czasie. Sprawdź, czym różni się leasing operacyjny od finansowego.
2
Leasing operacyjny a finansowy
W przypadku leasingu operacyjnego określono minimalny czas trwania umowy. Zgodnie z przepisami, takie finansowanie trwa przez minimum 40 proc. okresu amortyzacji. Dla samochodów osobowych wynosi 24 miesiące, leasing maszyn i urządzeń to nawet 3 lub 4 lata, a nieruchomości 10 lat. Umowa leasingu auta może trwać nawet do 7 lat.
Z kolei w leasingu finansowym nie ma ograniczeń prawnych w tym zakresie, choć przyjmuje się, że taka umowa powinna trwać przynajmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres finansowania zależy od przedmiotu, najczęściej to 60 miesięcy, a niekiedy 84 miesiące.
Co z wykupem w leasingu? W odmianie operacyjnej nie jest obowiązkowy, a jego wysokość może być bardzo niska. Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wybiorą finansowanie z wysokim lub niskim wykupem. Jego wartość zależy m.in. od czasu trwania umowy i wkładu własnego. Dla leasingu finansowego ta kwestia jest jednoznaczna – po uregulowaniu ostatniej raty przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. Końcowa płatność niekiedy jest bardzo niska.
3
Leasing operacyjny a finansowy – sprawy podatkowe
Kolejna kwestia dotyczy księgowania oraz podatku. W leasingu operacyjnym, po rozpoczęciu umowy finansowania, przedmiot pozostaje środkiem trwałym leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z tego względu leasingobiorca nie może traktować ich jako koszt uzyskania przychodu. Z drugiej strony taka możliwość istnieje w przypadku rat, włącznie z opłatami manipulacyjnymi i prowizjami oraz kosztów eksploatacyjnych, np. na paliwo. Trzeba jednak pamiętać o limicie w wysokości 75% na te ostatnie wydatki przy użytkowaniu auta do celów mieszanych. W leasingu operacyjnym do kosztów wlicza się także opłatę wstępną w momencie jej poniesienia. Podatek VAT nalicza się w tym przypadku od każdej raty osobno.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w leasingu finansowym. Do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca może zaliczyć odpisy, ponieważ przedmiot znajduje się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o raty, w tym przypadku możliwe jest wliczenie do KUP jedynie części odsetkowej. Niestety, opłata początkowa nie może być wrzucona do kosztów. Podatek VAT nie jest rozkładany na części, a naliczany w całości razem z pierwszą ratą. Warto wiedzieć, że taki leasing traktowany jest jako dostawa towarów, więc opodatkowanie obejmuje wartość środka trwałego, a nie opłat miesięcznych. Stwarza to możliwość odniesienia większych korzyści podatkowych, np. w leasingu sprzętu medycznego.
4
Wady i zalety lesingu operacyjnego i finansowego
Leasing operacyjny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców jeszcze rozwijających własną firmę i jako forma finansowania samochodów osobowych. Największą zaletą jest brak naliczenia pełnego VAT, co gwarantuje wygodne rozłożenie podatku i łatwiejsze zachowanie płynności finansowej. Dodatkowo nie wymaga dużego zaangażowania własnych środków i pozostawia pewną dowolność w kwestii wykupu.
Jako wadę można tu traktować ustalone minimalne okresy trwania takich umów oraz wcześniej wspomniana konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty, aby przedmiot stał się własnością leasingobiorcy.
Leasing operacyjny najlepiej sprawdzi się w przypadku finansowania samochodów. Pozwala uniknąć naliczenia całości VAT, jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego. To także dobre wyjście, jeśli przedsiębiorca planuje skorzystanie z finansowania z wysokim wkładem własnym, ponieważ można zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. Z drugiej strony leasing finansowy zapewnia niekiedy niższy podatek VAT, czy amortyzację jednorazową. To także dobre wyjście dla dużych przedsiębiorstw i przy leasingu samochodów używanych.
Jaki leasing wybrać - operacyjny czy finansowy? Przede wszystkim zależy to od sytuacji przedsiębiorcy, rodzaju prowadzonej działalności i przedmiotu, jaki chcemy wziąć w leasing. W niektórych przypadkach leasing operacyjny będzie bardziej opłacalny, a w jeszcze innych finansowy.

Skontaktuj się
Najlepszy leasing Kraków